Historie školy
Historie školy začíná na konci 40. let minulého století
Již před rokem 1949 existovalo v Lanškrouně odborné školství. Za dob Velkoněmecké říše to byla tkalcovská škola. V roce 1945 byla zřízena učňovská škola. Vyučovalo se v oborech automechanik, strojní zámečník, elektromechanik, klempíř, kovář, malíř pokojů, kolář, sedlář, čalouník, truhlář a bednář. V roce 1946 přibylo ještě oděvnictví. Škola v této podobě existovala tři roky.
Po roce 1945 se do bývalé tabákové továrny začíná přesouvat elektrotechnická výroba – výroba pasivních součástek a podnik TESLA Lanškroun se stává dominantním průmyslovým podnikem lanškrounského regionu.
1. září 1948 bylo vyučování na učňovské škole zastaveno a ke stejnému datu byla zřízena nástrojařská škola při n.p. TESLA Lanškroun. Vyučování na této škole započalo v březnu 1949. Od tohoto roku se píše historie naší školy. Vyučování bylo soustředěno do několika budov
- budova Gymnázia na náměstí:
- budova v Komenského ulici – bývalý TELECOM
- budova v Nádražní ulici dnešní TAUER ELEKTRO
Praktické vyučování v objektech Tesly.
Od 1. září 1958 bylo zahájeno vyučování na Odborném učilišti při n.p. TESLA Lanškroun. Odborný výcvik i teoretické vyučování bylo soustředěno do Dolní Čermné.
V roce 1960 při změně územních celků získala Tesla Lanškroun budovu okresního soudu a velitelství SNB na Kolárově ulici č.p. 445 a od září 1961 v ní bylo zahájeno teoretické vyučování. Odborný výcvik zůstal v Dolní Čermné. V těchto letech se vyučovaly především kovo obory:
- nástrojař
- strojní zámečník
- soustružník
Nově byly zavedeny obory elektromechanik a frekvenční mechanik.
Ve školním roce 1974/1975 se experimentálně začal ověřovat čtyřletý učební obor zakončený maturitní zkouškou mechanik elektronik. Zároveň byl zřízen i dvouletý učební obor určený především pro děvčata – mechanička elektrotechnické výroby. V roce 1980 byla ukončena výuka strojních oborů a škola se přejmenovala na Střední odborné učiliště elektrotechnické.
Současně s vyučováním učebních oborů se v Lanškrouně formovala průmyslová škola elektrotechnická, jejíž činnost začíná v roce 1961.CC Nejprve v podřízenosti Střední průmyslové škole v Pardubicích a od roku 1962 byla přiřazena ke Střední průmyslové škole železniční v České Třebové. Po roce 1969, v období normalizace, zájem ze strany Tesly Lanškroun o tento typ školy zeslábl, a ani orgány KNV neměly v úmyslu tuto školu podporovat, a tak v roce 1975 odmaturoval poslední ročník a Střední průmyslová škola ukončila svoji činnost.
Nový impuls do života školy přinesl rok 1989, kdy došlo k významným společenským změnám v Československu.
Zákonem 522/1990 byl upraven zákon o soustavě základních a středních škol. Střední odborná učiliště se oddělila od svých mateřských podniků, zanikl právní vztah k zakladateli školy n.p. Tesla Lanškroun. Vznikl samostatný právní subjekt. Zřizovatelem se stalo ministerstvo průmyslu ČR. Obnovila se výuka strojních oborů a byla zřízena Rodinná škola. Intenzivně se začalo jednat o obnovení střední průmyslové školy elektrotechnické. To se podařilo. K 1. 12. 1991 byla v rámci SOUE zřízena Střední odborná škola, která byla oprávněna vyučovat obory Rodinné školy a Střední průmyslové školy. Zřizovatelem SOŠ bylo však MŠMT.
První ročník Střední průmyslové školy elektrotechnické byl opět otevřen ve školním roce 1993/1994.
Existence SOUE a SOŠ pod různými zřizovateli nebylo dlouhodobě udržitelné. Hledalo se řešení v rámci tehdy platných zákonů. Výsledkem bylo zřízení Integrované střední školy, která umožňovala vyučovat jak učební, tak i studijní obory pod jednou střechou. Zřizovatelem této školy už bylo pouze MŠMT.
V únoru 1997 byl rozhodnutím MŠMT zrušen studijní obor Rodinná škola jako takový a poslední žákyně odmaturovaly ve školním roce 1998/1999.
V roce 1997 se k ISŠ Lanškroun připojilo SOU Lanškroun, čímž se rozšířil rozsah vyučovaných oborů, hlavně o obory kosmetiček, kadeřnic a knihařů.
Významným mezníkem pro školu byl rok 1999, rok 50. výročí trvání školy. Byla zprovozněna nová budova školy na Sokolské ulici, kam se soustředila výuka odborných předmětů a odborný výcvik technických oborů. Škola získala nové moderní prostory se sportovní halou a odbornými učebnami.
Na základě nového uspořádání státní správy ČR v roce 2000 se stává zřizovatelem školy Pardubický kraj.
Dalším mezníkem v životě školy bylo přijetí nového školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících. Takové pojmy jako ŠVP, nová maturitní zkouška, přijímací řízení se třemi přihláškami na klidu v práci školy nepřidá.
V současné době se snažíme o to, abychom pro žáky připravili atraktivní vzdělávací programy, abychom přesvědčili i jejich rodiče, že obory, které vyučujeme, mají budoucnost a spolu se spolupracujícími firmami je přesvědčili o perspektivnosti budoucího zaměstnání. Doba není příznivá jak v demografickém vývoji (v příštích letech bude stále klesat počet žáků opouštějících základní školy), tak i v ekonomických souvislostech. Jsem přesvědčen, že toto období překonáme úspěšně a tradice školy bude zdárně pokračovat.
Ing. Jaroslav Novák
ředitel školy