Kežmarok 2015
Odborná stáž je zaměřena na spolupráci mezi českými a slovenskými žáky.
V neděli dopoledne jsme se sešli na vlakovém nádraží a společně vyrazili směr Slovensko. Po příjemné 8 hodinové cestě vlakem jsme dorazili do Kežmaroku, kde na nás čekala učitelka Bc. Vladimíra Hovancová, která nás mile přivítala a ubytovala na internátě školy. Stručně nás seznámila s programem výměnného pobytu, který pro nás družební škola připravila.
V pondělí nás přivítala zástupkyně ředitelky školy pro odborný výcvik Ing. Marta Mašteniková. Provedla nás celým areálem školy a zavedla nás na odborný výcvik do kadeřnického a kosmetického salónu, kde jsme se seznámili s učitelkami odborného výcviku a žáky, se kterými jsme měli strávit celý týden. Zde jsme mohli porovnat vybavení salonů v Kežmarku s našimi salony ve škole v Lanškrouně. Vybavenost salonů je velmi podobná, něco mají lepší na Slovensku a něco je lepší u nás. Hlavně nás zajímalo, jaké používají technologické postupy, s jakým materiálem pracují, jak probíhá u nich pracovní den, jestli pracují s klientkami a pod. My jsme jim zase sdělovali, jak to funguje u nás. Vznikla se z toho velmi živá a zajímavá diskuse. Po obědě nás čekala prohlídka města, Kežmarského muzea a hradu s učitelkou Bc. Vladimírou Hovancovou. Kežmarok je velmi zajímavé historické město pod Tatrami. V muzeu jsme shlédli řemeslné exponáty od 17. století, měšťanské bytové kultury na Spiši.
V úterý byl pro nás připraven výlet do Vysokých Tater - Hrebienok, Rainerova chata, vodopády, Bíliková chata. Průvodkyni nám dělala paní učitelka Mgr. Petrasová. Turistickou procházku jsme zahájili na Hrebienku nad horní stanicí pozemní lanovky, odkud jsme se vydali po červené značce směrem na Skalnaté pleso. Během cesty jsme měli krásné výhledy do údolí, kde protékal Studený potok a na mohutné masivy skal. Krajina ve Vysokých Tatrách je nádherná. Na Rainerově chatě nás čekalo malé občerstvení a byla zde i zajímavá expozice o horských nosičích. Zpátky na Hrebienok jsme se vrátili podél vodopádů Studeného potoka. Večer jsme byli příjemně unaveni, ale plni zážit-ků.
Ve středu dopoledne jsme strávili ve škole v teoretickém vyučování s Mgr. Jarmilou Gurkovou v předmětech vlasová kosmetika a technologie. Výuka pro nás byla přínosem, dozvěděli jsme se věci, které se budeme teprve učit. Ve vlasové kosmetice se probírali druhy večerního líčení a v technologii jsme se učili barvení vlasů. Bylo zajímavé, že naše žákyně zaujala výuka tak, že si dělaly poznámky a nevadila jim slovní bariéra. Po obědě jsme šli na odborný výcvik, kde jsme pracovali ve dvojicích se žákyněmi kežmarské školy. Mohli jsme posoudit, jak se co dělá u nás a jak u nich. Pak nás paní učitelka odborného výcviku Dana Kolodzejová vzala na návštěvu Lycea - nejstarší knihovny v Evropě, do evangelického kostela a do dřevěného artikulárního kostela, který je zapsán v seznamu památek UNESCO.
Ve čtvrtek dopoledne i odpoledne jsme strávili v odborném výcviku, kde jsme si opět mohli vyměňovat teoretické a praktické dovednosti s žáky partnerké školy. Hodně jsme diskutovali nad používanými přípravky. Tento den jsme se setkali s paní ředitelkou školy Mgr. Martou Sabolovou, která nás hostila. Toto setkání bylo velmi příjemné a vstřícné. Naše děvčata paní ředitelce barvitě líčila všechny zážitky a postřehy, které za celý týden prožila.
V pátek po snídani jsme vyrazili do Tatranské kotliny s učitelkami OV a žáky oboru kosmetička. Na tomto společném výletě jsme navštívili Belianskou jeskyni, která je největších vysokohorská krápníková jeskyně v Tatranském národním parku. Pro veřejnost je zpřístupněno 1135 metrů s výškovým rozdílem 115 metrů. Po obědě jsme se vrátili na odborný výcvik, kde jsme společně zhodnotili celý týden výměnného pobytu a se všemi jsme se rozloučili. Bylo nám líto, že už se musíme vrátit domů, protože jsme zde navázali nová přátelství.
Děkujeme Městu Lanškroun za poskytnutí finanční podpory pro žáky v oborech kadeřnice a kosmetička, bez které by se realizace tohoto projektu nemohla uskutečnit. Partnerské škole v Kežmaroku děkujeme za milé a vstřícné přijetí a naší škole za možnost vycestovat na Slovensko.
Bc. Markéta Záplatová