Knihaři v Litomyšli
Třetí adventní neděle patřila knihařům ze SOŠ a SOU Lanškroun
Po celý prosinec až do začátku ledna pořádá Regionální muzeum v Litomyšli dvě výstavy týkající se dvou významných knih.
Codex Gigas – Ďáblova bible v Litomyšli (do 30. 12. 2010) a Bible očima světa – Svět očima Bible (do 9. 1. 2011). V rámci těchto výstav a adventního programu Vánoční tvoření v muzeu byli osloveni právě lanškrounští žáci oboru knihař, aby předvedli nejen své práce, ale knihařské řemeslo jako takové.
Do příprav se zapojili žáci všech tří ročníků a v neděli 12. 12. 2010 náš tým ve složení tří učitelek odborného výcviku, tří studentek druhého a dvou třetího ročníku mohl s klidem vyrazit. Pro návštěvníky jsme přichystali pestrou nabídku. Mohli zde na vlastní oči spatřit, jak kniha vzniká, jak se na vazadle sešívají jednotlivé složky či jak se zhotovují zlaté ornamenty. Ti odvážnější si mohli pod odborným vedením našich žáků vyzkoušet svoji zručnost a zkusit si ušít jednoduchou knižní vazbu, vytvořili si tak malý zápisníček, který si mohli dále sami vyzdobit nebo si jej nechat ozdobit zlacením. Dále si u nás mohli vyrobit točený blok nebo vánoční papírovou hvězdičku.
Avšak tím to nekončilo. Pro návštěvníky jsme nachystali také malou výstavku prací našich žáků. K vidění byly vazby náročnějšího charakteru, vazby do kůže, fotoalba, pouzdra, kroniky… Pokud někdo zalitoval, že něco takového by měl rád doma, stačilo jen popojít o kousek dál, kde jsme pro veřejnost připravili i malou prodejní výstavu. Zde mohli nakoupit ať už pro radost nebo třeba jako dárek pro své blízké různé pestrobarevné krabice a krabičky, bločky, ozdobné zápisníky, stojánky, malé knížečky apod.
I přes nepřízeň počasí se přišlo podívat překvapivé množství lidí. Zajímali se především, jak vlastně taková vazba vzniká, neboť je to dnes věc neznámá. Se zaujetím a až nevěřícným pohledem si prohlíželi kožené vazby našich žáků a téměř každý si odnášel nějaký ten dáreček. Našlo se dost i těch, kteří se odhodlali, vzali jehlu do ruky a vyrobili vlastní zápisník, který jim zůstal jako vzpomínka na knihaře. Zájem o toto staré řemeslo potěšil nejen nás učitele, ale hlavně naše žákyně, pro které je zájem okolí o jejich práce silnou motivací do budoucna.
Kateřina Moravcová
učitelka odborného výcviku