Lanškrounští knihaři vystavují na Trienále v Plzni
Organizátorem letošního 15. ročníku bylo Společenstvo českých knihařů a Západočeské muzeum v Plzni. Vernisáž proběhla 16. září v prostorách muzea a pro veřejnost je otevřena do 20. listopadu. Soutěže se zúčastnilo přes třicet soutěžících s více než sedmdesáti vazbami.
Mezi vystavenými pracemi knihařů z České republiky a ze zahraničí měli možnost vystavit své práce i žáci ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Lanškrouně. Do studentské kategorie se přihlásilo ze školy 7 žáků ze všech třech ročníků oboru Knihař. Na každou soutěžní knižní vazbu, si žáci nejdříve zpracovali vlastní grafický návrh a následně podle něho vytvořili rukodělnou knižní vazbu. Zpracování žákům zabralo mnoho času, protože vytvoření knižní vazby s výtvarným řešením není jednoduchá věc. Soutěžící si musí přesně rozvrhnout jednotlivé úkony technologického postupu tak, aby jednotlivé operace na sebe navazovaly. Vzniklo tak 7 originálních knihařských prací, každá jiného obsahu a řemeslného zpracování za použití různých výzdobných technik. Ve studentské kategorii s našimi žáky soutěžili studenti z Vyšší odborné školy grafické v Praze a ze Západočeské univerzity v Plzni. V této kategorii bylo uděleno jen jedno ocenění, bohužel naše škola ho nezískala, ale pro naše žáky je to i tak velká pocta vystavovat v takové konkurenci, na takto prestižní výstavě. V rámci soutěže byl vydán katalog se všemi vystavenými vazbami, který dostal každý účastník.
Poděkování patří vystavujícím žákům Hedvice Matyášové z 1. ročníku, Janě Matyášové, Simoně Krajcrové, Tereze Mikulové z 2. ročníku a Nele Vondráčkové, Renátě Pospíšilové a Kamile Dosoudilové z 3. ročníku za prezentaci školy. Dále se patří poděkovat i jejich vyučujícím Daně Faltejskové a Barboře Gáborové, bez kterých by to všechno nebylo možné. Naši žáci účastí na výstavě získali možnost porovnání své tvorby s žáky jiných škol a motivaci do dalšího studia.
V rozsahu učebního oboru Knihař se zaměřením na ruční výrobu, jsme již poslední školou v České republice, kde se tento obor vyučuje. Je to krásné řemeslo, při kterém vznikají nádherná umělecká díla. Výuka oboru Knihař pro ruční zpracování stojí na pevných základech, dlouholeté tradici i na kvalitních zkušenostech a praxi vyučujících. Snažíme se, aby toto krásné řemeslo nevymizelo, a proto je nutné, aby odborná příprava mladých knihařů pokračovala i nadále, a tím se nepřerušila tradice českého knihařství v naší zemi.
Mgr. Vlasta Tomanová
vedoucí učitelka OV