Víte, že k výrobě kávové lžičky je zapotřebí železná ruda? Měli jste někdy možnost na sobě samých otestovat, kolik úsilí musíte vynaložit, abyste spálili energii dvou burských oříšků? Zkusili jste si někdy vytesat z pískovce sochu Moa?
Ne? Pak jste asi ještě nenavštívili Svět techniky v ostravských Vítkovicích.
Nejen odpovědi na podobné otázky, ale i spoustu dalších zajímavých věcí z oblasti vědy, techniky a objevů se mohli dozvědět a prakticky si vyzkoušet žáci a studenti partnerských škol společnosti Schaeffler Production CZ (dříve INA).
Celý koncern Schaeffler se aktivně podílí na podpoře technického vzdělávání mladých lidí a pomáhá propojit teorii, kterou studenti technických škol získají ve škole, s praxí ve svých závodech. Scheaffler Production CZ spolupracuje se středními školami z celého regionu a to formou nabídky stipendijního programu, kdy studenti – stipendisté jsou jednak finančně podporováni na základě svých studijních výsledků, ale hlavně mají možnost vykonávat odbornou praxi na různých odděleních v našem závodě.
Jako odměnu pro nejlepší studenty našich partnerských škol jsme v červnu letošního roku uspořádali výlet do Světa techniky v Ostravě.
V Dolních Vítkovicích se nás sešlo téměř 90 dětí, studentů, pedagogů a zaměstnanců, které spojuje značka Schaeffler. Akce se totiž také zúčastnili naše sesterské slovenské závody ze Skalice a Kysuckého Nového Města. Lanškroun byl zastoupen studenty Střední odborné školy a středního odborného učiliště Lanškroun, Středního odborného učiliště Svitavy a Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí. Na výlet jsme pozvali také mladší generaci, děti ze Základní školy A. Jiráska v Lanškrouně, které navštěvují technický kroužek, finančně podporovaný naší společností.
Velký svět techniky, tzv. Science center, je součástí areálu v Dolních Vítkovicích v centru Ostravy. Jeho záměrem je obnovit a znovu zpřístupnit městské industriální dědictví Vítkovických železáren. Ve čtyřech stálých expozicích (Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody) návštěvníci naleznou spoustu unikátních interaktivních panelů. „Naše děti“ asi nejvíce zaujal exponát Elektrický katapult, což je vlastně zmenšené elektrické dělo, které pomocí elektrické indukce vystřelí hliníkový kroužek vzhůru po tyči. Kroužek je schopen doletět až do výšky cca 100 cm.
Z pedagogického hlediska lze ocenit velice dobře zpracovaný model postupu výroby oceli ze železné rudy přes vysokou pec, konvertor, válcování, lisování a stříhání plechu, až po leštění finálního výrobku - kávové lžičky.
V rámci návštěvy Světa techniky jsme také ve 3D kině shlédli dokumentární film Cesty do vesmíru. Po společném obědě na nás čekala spousta záhad a překvapení v divadle Science Show na téma „Co dokáže oheň s námi a my s ním“. Při této interaktivní show se ukázalo, jak šikovné a aktivní děti v technickém kroužku na základní škole máme. Věděli jste ve 4. ročníku základní školy, k jakým fyzikálním zákonitostem musí dojít, aby se rozsvítila žárovka?? Lanškrounské děti z technického kroužku to vědí!
A proč zrovna Svět techniky? Všichni jsme obklopeni spoustou techniky různých druhů a úrovní, které s úplnou samozřejmostí používáme. Zamýšlíme se ale nad podstatou přírodních zákonitostí? Proč, co a jak v přírodě funguje? Jsme schopni si uvědomit komplexnost a složitost každodenně používaných technologií, jejichž výrobě předchází nepřetržitý vývoj, při kterém se snoubí znalost stovek odborníků? Koncern Schaeffler se cítí být součástí světa vědy a techniky!
Věřím, že výlet do Světa techniky pomohl dětem změnit úhel pohledu na běžně používané zařízení a pomůcky a probudil v nich zvídavost a touhu vyzkoušet si něco nového.
A tím se naplnily hlavní záměry společného česko-slovenského výletu – odměnit děti za jejich výborné výsledky ve škole ale také prohloubit zájem o techniku u našich budoucích zaměstnanců.
Pavla Šebrlová
personální oddělení, Schaeffler Production CZ s.r.o. (dříve INA Lanškroun, s.r.o.)